Drbárna

Článek na téma, které tě zajímá…

Možná to znáš taky. Jen co za někým v práci zaklapnou dveře, už ho ostatní drbou, …pomlouvají, vynáší na povrch slova a činy, které by před dotyčným nikdy neřekli a přikrášlují si různé situace tak, aby byli čím dál zajímavější, barvitější a šťavnatější… Jakmile do takového kolektivu přijde nová duše, hned je lapena do sítí zákeřáckých drben a z touhy po zapadnutí a zavděčení pokračuje v rozehrané hře…

Dřív jsem si myslela, že je to typické pro ženské kolektivy, ale pak jsem měla možnost poznat ty pánské a zjistila, že to tak úplně není pravda. Jen ženy to dělají více okatě. 🙂

Co se ale stane, když se do drbání odmítáš zapojit:

  • protože dotyčné osoby o kterých je řeč často ani neznáš,
  • pomlouvání je pro tebe ztráta času, energie nebo je pod tvou úroveň a přesahuje hranice rozumu i slušnosti…,
  • protože víš, že jakmile zaklapnou ty dveře za tebou, budou ti stejní lidé pomlouvat tebe… ?

Stane se to, že budeš v okolí probouzet strach, nedůvěru, nervozitu nebo averzi. 

Je tomu tak proto, že ti, kteří někoho pomlouvají začnou mít strach, že ti nevidí do hlavy a že je asi pomlouváš taky, protože co bys jinak ve svém volném čase, kdy nedrbeš s nimi dělala v práci, že? 😀

Zajímavé, že? Kdo je zde nečitelný, ten je s určitostí vinen:)

Pomluvy byly vždy a budou. Nemůžeme se před nimi krýt, a naproti to máme vždy blízko. Obzvlášť pokud jste introverti, držíte se v kolektivu mimo dění a rádi trávíte čas prací:) Drb je totiž žhavý, snadno se šíří a může někomu dopomoct si polepšit na váš úkor – ať už si pod tím představíte cokoliv. 

Pokud je pomluva zaměřena na nás nebo naše blízké, není to nic příjemného. Často se nějaké žhavé téma probírá do doby, než ho vystřídá téma další:) Tedy máme-li štěstí, může to trvat krátce nebo příliš dlouho:(

Pomluva však může vzniknout i nenápadně, když třeba toužíme pobavit kolegy v práci a vymkne se nám to z rukou. Může sloužit ke změnám v mezilidských vztazích a pokud jste k pomluvě příliš laxní, může vás stát i víc, než si myslíte…

Často pomlouvají lidé, kteří vypadají solidně, touží po vyšším postu a tak tu a tam utrousí poznámku na správném místě, aby se drb o nepohodlném kolegovi nebo kolegyni dostal tam, kam má. Když ale šlápnou na kuří oko někomu příliš vysoce postavenému, jejich hra končí. Tito lidé se totiž většinou umí efektivně bránit. 

Jak se tedy k pomluvám postavit? 

  • Především je nevyhledávejte a nepřikládejte polínka do ohně.
  • Pokud lidi pomlouvají a vy jste s nimi v jedné místnosti, převeďte rozhovor na jiné téma – ideálně na ně, nebo jim řekněte, že pomluvy vás nezajímají a že až vám budou chtít o někom něco říct, ať to říkají před dotyčnou osobou. (To pak teprve uslyšíte ticho.:D )
  • Taky se jich zeptejte, jak by jim bylo, kdyby pokaždé když odejdou někdo pomlouval je. 
  • U pomluvy nejde o to, zda je pravdivá, nebo ne…, pořád je to něco, co druhému zkomplikuje život a on ani neví, jak …
  • Místo drbání se zaměstnejte prací a vyhýbejte se drbnám obloukem.
  • Pokud je drb o vás, uveďte vše na pravou míru před všemi účastníky drbání s pádnými argumenty. Pokud je nemáte, nebo nejste dost silní reagovat, pak raději mlčte, dokud sílu nenasbíráte. 
  • Pokud drbete vy, zapracujte na své sebelásce a každý den se oceňte za to, co se vám povedlo. Drbání je totiž důkazem toho, že si sebe sami nevážíte a máte potřebu se před jinými drbem povyšovat a dodávat si tak sebe-hodnotu nebo pocit jakési vlastní moci. Neustále se tak srovnáváte se svým okolím, nebo srovnáváte ostatní s ostatními a ztrácíte sebe.

Nevadí, že máte s lidmi z práce nebo z rodiny, každý jiný pohled na život. Dělejte co umíte, co vás baví, naslouchejte jejich pohledu na věc a když už se to nedá vydržet, pokládejte otázky, které vám všem zpříjemní den – třeba:

  • Co krásného jsi dneska zažil/a?
  • Co se ti povedlo?
  • Je něco, co děláš rád/a, co tě naplňuje, baví?

Rázem se vše přeladí. Lidé totiž začnou přemýšlet nad svými úspěchy, radostmi, zvedne se jim sebevědomí i nálada a povídání vás začne bavit. 

Dělám to tak s mými blízkými a po letech už mi sami hlásí, co se jim povedlo, co kde zase vysadili, uklidili, objevili, kam vyrazili na výlet, atd. a to mě baví a inspiruje to potom nás všechny. 

Navíc. Kde se drbe, tam se ztrácí 80% energie k plnění úkolů. Jste z toho celí vyčerpaní, nervózní, nespokojení, bez energie. 

Kde je pohoda, tam naopak jedeme na plný plyn, plni energie, síly, vytrvalosti, odvahy, radosti. 

Pokud se vám nyní zdá, že jsou momentálně ve vašem okolí všichni lidé jinde než vy…, přestaňte to = je hodnotit. Jen to pozorujte. Pozorujte své pocity, které máte s lidmi, se kterými jste v pravidelném kontaktu. Dovolte jim mít svůj názor a nepřesvědčujte je o tom svém. Přece jen je to začátek cesty, který se časem poddá. Lidé se učí nejlépe odkoukáváním. Tedy spatřete své chování v kolektivu a pokud se vám líbí, třeba se časem zalíbí i ostatním a budou se vámi inspirovat.

Jen se nebojte. A hlavně, se nepoddejte vy. Být drbnou je snadné. Ale být zdravě sebevědomí je základem života. 

Mějte se báječně. 

Taraka

Taraka Solei miluje život na Zemi a ví, že ho můžeš milovat taky. Prostřednictvím vhledu, řízených meditací, sebe-rozvojových seminářů a kineziologie Ti pomůže rozvíjet Tvé dary a žít tak šťastný a naplněný život v souladu s Tvou duší. Taraka Solei je autorkou karet Poznání aneb Poznej sebe a poznáš celý svět >> a knihy Cesty poznání - Poselství života. >> a několika dalších knih i e-booků Klíč poznání ke zdravému a spokojenému životu>> příběhu pro děti Když zazvoní zvon>> , příběhu pro ženy TARA >> a příběhu TRIŠA>> Inspiruje lidi, jak si užít svou životní cestu a žít tak šťastný a naplněný život. Více o Tarace Solei najdete tady>> Tarace můžete napsat na taraka.solei@email.cz nebo se připojte k jejím přátelům na FB Taraka Solei.
Komentáře
  • Nejnovější články
  • Kategorie
  • Potkáme se na Facebooku: